14 MAYIS ECZACILIK BAYRAMI KUTLAMA MESAJI

Değerli Meslektaşlarım;
Ülkemizde modern Eczacılığın kuruluşunun 175. yılını kutluyoruz.
Biz Eczacılar; toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi, sağlık ve ilaç hakkının savunulması, daha nitelikli sağlık hizmeti sunumunun gerçekleştirilmesi ve daha iyi sağlık ortamının oluşması için yoğun çaba sarf eden bir mesleğin, mensubu olmanın gururunu taşıyoruz.
Daha uzun yıllar bu yolda yürümeye devam edeceğiz.
İlacın üretiminden, hastaya ulaştırılmasına kadar her aşamada yetkinlik sahibi olan eczacı, bir ilaç uzmanı ve sağlık danışmanıdır. Eczanelerimiz ise halkın en kolay erişebildikleri, halka en yakın sağlık kuruluşudur. Ancak, sağlıkta tasarruf söylemi altında bütçeyi tutturmak ve sosyal güvenlik açıklarını kapatmak adına uygulamaya konulan ilaç politikaları Eczacıyı ve eczaneyi vurur hale gelmiştir.
Söz konusu uygulamalar nedeniyle bir sağlık kuruluşu olan eczaneler artık sağlıklı hizmeti vermekte zorlanmaya başlamıştır.
Oysa ilaç hizmetinin kesintisiz sürdürülmesinde kamu ekonomisinin güçlendirilmesinde kaynak israfının engellenmesinde Eczacı vazgeçilmez öneme sahiptir.
Bu nedenle Eczacı meslek örgütlerinin de içerisinde bulunacağı bir mekanizma ile acilen eczane ekonomilerinin düzlüğe çıkaracak tedbirlerin alınması gerekmektedir.
Değerli Meslektaşlarım;
Emeğimizin karşılığını alabildiğimiz, mesleğimizi daha iyi koşullarda sürdürebileceğimiz, geleceğe güvenle bakacağımız, ülkemizin daha aydınlık günlerinde buluşmak dileğiyle 14 Mayıs Eczacılık Gününü kutluyoruz.
Sağlıklı günler, mutlu bir yaşam dilerim.