TEB 41.DÖNEM 1.BÖLGELER ARASI ERZURUM KONUŞMASI

SAYIN BAŞKAN, MERKEZ HEYETİNİN DEĞELİ ÜYELERİ, DENETLEME KURULU VE YÜKSEK HAYSİYET DİVANI DEĞERLİ ÜYELERİ KOOPERATİFLERİMİZN DEĞERLİ BAŞKAN VE YÖNETİCİLERİ,KIYMETLİ ODA BAŞKANLARIM VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ SEVGİLİ MESLEKTAŞLARIM.SİZLERİ KIRKLARELİ ECZACI ODASI ADINA SAYGI VE SEVGİYLE SELAMLIYORUM.

BABAMIN DÜNYAYA GELDİĞİ BU TOPRAKLAR VE BURDA YAŞAYAN İNSANLAR, BENİM İÇİN HEP ÖZEL OLMUŞTUR İLK DEFA GELDİĞİM ERZURUMDA OLMAKDAN BÜYÜK BİR MUTLULUK DUYUYORUM.

BU TOPRAKLAR TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN TOHUMLARININ ATILDIĞI KURTULUŞ SAVAŞININ İLK KIVILCIMLARININ PARLADIĞI VE SONSUZA KADAR SÜRECEK CUMHURİYET ATEŞİNİN YANDIĞI YERLERDİR.

GELDİĞİMİZ ANDAN İTİBAREN GÜLER YÜZLERİYLE BİZİ KARŞILAYAN MİSAFİRPERVER ERZURUM ECZACI ODASI YÖNETİMİ VE DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIMA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.

ÇOK YAKINDA ARAMIZDAN AYRILAN DEĞERLİ ERZURUM ECZACI ODASI BAŞKANI HASAN FEHMİ ALTINTAŞ AĞBİMİZİ VE İSTANBUL ECZA KOPERATİFİ BAŞKANI RAFET ŞAHİN ABİMİZİ RAHMETLE ANIYORUM HEPİMİZN BAŞI SAĞOLSUN .

24 HAZİRANDA BİR SEÇİM ATLATTIK HER SEÇİM SÜRECİ SANCILI OLUR AMA BU SEÇİM DÖVİZİN VE ALTININ REKORLAR KIRDIĞI İÇİN AYRI BİR ÖZELLİĞİ VAR.YİNE DÖVİZİN HER ARTIŞINDA OLDUĞU GİBİ BİR ÇOK MALIN FİYATINA ZAM GELDİ VE BİZ HALA İLAÇDA EURO KURU …2.69. TL İLE SATIŞ YAPIYORUZ.

İLAÇDA İSKONTOYU ANLIYORUM DA ŞU İLAÇDA AYRI BİR EURO KURUNU İÇİME SİNDİREMİYORUM.AKVARYUMDAKİ BALIK GİBİYİZ BİZİM DIŞIMIZDAKİ DÜNYADA 5 KÜSÜR BİR EURO GERÇEĞİ VARKEN BİZ 2.30 DAN 2.69 A KUR ÇIKINCA MUTLU OLUP YAŞAMAYA, AKVARYUMA KONULACAK DİĞER BALIKLARA YER AÇMAYA İSTİHDAM YARATMAYA ÇALIŞIYORUZ.ŞİMDİ BEN BİR DÖVİZ BÜROSUNA GİTSEM 2.69… TL EURO KURU OLAACAK ŞEKİLDE BANA 1000 EURO VERİRMİSİNİZ DESEM NASIL BİR CEVAP ALIRIM AZ ÇOK TAHMİN EDEBİLİYORUM. BİZ NİYE VERİYORUZ.YADA BUNU NİYE KABUL EDİYORUZ.GİDERLERİMİZ HER DÖVİZ ARTIŞINDAN ETKİLENİRKEN ECZANELERİMİZDE İKİ YAKAMIZ BİR ARAYA GELMESİNİ BEKLEMEK İYİ NİYETTEN ÖTEYE GİTMİYOR.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU İLE 2018 PROTOKOLÜ İMZALANDI YENİ HALİNİ BİZDE HERKES GİBİ SOSYAL MEDYADAN ÖĞRENDİK, EMEĞİ GEÇEN HERKESE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ PAYLAŞIM KONUSUNDA BİRAZ DAHA HASSAS OLNURSA SEVİNİRİM . MUHAKKAK ELDE EDİLEN BİZİM İÇİN ARTI YAZAN MADDELER OLDUĞU GİBİ EKSİK YANLARI DA VAR.BU BAĞLAMDA BELKİ GÖZDEN KAÇIYORDUR AMA TÜRK SİLAHLI KUVVATLERİNDE ER REÇETELERİNDE ÇIKAN FARKLAR YÜZÜNDEN ECZACILAR ÇOK ZARAR EDİYOR YİNE BİR YÜK ÜSTÜMÜZE ATILMIŞ DURUMDA CEZAEVİ REÇETELERİNDE OLDUĞU GİBİ ÇIKAN FARK ALT TUTARA EKLENMESİ GEREKİYOR BU KONUDA MERKEZ HEYETİMİZ BİR ÇALIŞMA YAPARLARSA SEVİNİRİM.SON ZAMANLARDA ÇIKAN BİR KURAL GEÇMİŞ ALTI AY İÇİNDE KULLANDIĞI ANTİDEPRESANLAR YADA TOPİKAL MANTAR İLAÇLARI KONUSU BİZE VE HALKA YAPILAN BİR ZULUM DÜR.BU KURALLARI ÇIKARAN KURUM YETKİLİSİ ASKERDE AYAĞI MANTAR OLAN MEHMETÇİĞE YADA EN YAKIN PSİKİYATRİ DOKTORU YÜZLERCE KİLOMETRE UZAKTA OLAN BİR VATANDAŞA NE YAPTIĞININ FARKINDA DEĞİL.

BİR ÖNCEKİ PROTOKOLE GÖRE CİRO YA GÖRE İSKONTO ORANLARINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLE EN AZINDAN BİRAZ ECZACIYA NEFES ALDIRMIŞ OLMASINI GEÇEN SENEYE GÖRE ŞİKAYET ŞİDDETİNİN AZ OLMASINDAN ANLIYORUM BU KAZANIM İÇİN MERKEZ HEYETİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM.

YARDIMCI ECZACI KONUSU BİZİM İÇİNDE ÇÖZÜM OLMIYACAĞINA İNANDIĞIMIZ BİR KONU YENİ MEZUN MESLEKTAŞIMIZ OKUL SÜRESİNDE YAPTIĞI STAJI HİÇE SAYAN ECZANESİ OLAN MESLEKTAŞIMA İSE YAPILMIŞ BİR DAYATMADIR. SORUNUN KAYNAĞI BELLİYKEN ÇÖZÜME BİZİ ORTAK ETMELERİ YANLIŞ ECZANESİ OLAN MESLEKTAŞLARIMIZA GÜVENEREK Mİ BU FAKÜLTELER AÇILDI.EĞER BU KONUDA GEREKEN TEPKİ VERİLMEZSSE DAHA ÇOK MAĞDURİYETLER YAŞANACAĞI AŞİKARDIR.AYRICA BU KADAR ÇOK FAKÜLTE AÇARAK ECZACILIK MESLEĞİNİN DEĞERSİZLEŞTİRMESİ SONUCU OLUŞAN ECZACI ENFLASYONUNU ÇÖZÜMÜNÜDE İMKANSIZLAŞTIRMA POLİTİKASI BANA YAKINDA MARKETLERE VARDİYALI ECZACI ÇALIŞTIRARAK İLACI ORALARDA SATMANINDA ÖNÜNÜ AÇMAK İÇİN YAPILAN BİR ÇALIŞMA OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜRÜYOR. BİZE ARİFE GÜNLERİNİ KAPATARAK HALKIN İLACA KOLAY ULAŞMASINI ENGELLEME BU POLİTİKANIN İLK SAFHASI OLUP SONRADA MARKETLERDE 3 VARDİYALI ECZACI ÇALIŞTIRARAK BİZ HEM İSTİHDAM YAPIYORUZ HEMDE HALKI 24 SAAT İLACA KOLAY ULAŞMASINI SAĞLIYORUZ SÖYLEMLERİYLE KARŞIMIZA ÇIKARLARSA HİÇ ŞAŞIRMAYALIM.

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM SABAH ECZANEMİZİ AÇIP AKŞAM KAPATANA KADAR GEÇEN SÜREDE O KADAR ÇOK PROVİZYON SİSTEMİ KULLANIYORUZ Kİ İNANIN BAZEN KENDİMİ BİLGİSAYAR UZMANI GİBİ HİSSEDİYORUM. BU KADAR SİSTEME GİRERKEN BİR ŞİFREYİ HATIRLAMANIN YANINDA O SİSTEME NASIL REÇETE GİRECEĞİNİDE BİLMEMİZ GEREKİYOR.AKBANK,HALKBANK GİBİ BANKALARIN PROVİZYON SİSTEMLERİ,FARMAİNBOX,MEDULLA,MEDİKAL MEDULLA,RENKLİ REÇETE SİSTEMİ,VETERİNER REÇETESİ,TBMM,TEBEOS, YAKLAŞIK 10 AYRI YAZILIM.REÇETE GİRMENİZ İÇİN BİLMENİZ GEREKEN SİSTEMLER.SANIRIM HİÇ BİR MESLEK GRUBU BU KADAR ÇEŞİTLİ YAZILIM PROGRAMI KULLANMIYORDUR.

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM BÜYÜK KONGRENİN OLDUĞU GÜNDEN BU YANA MERKEZ HEYETİNİN ÖZEL KURUMLARA YAPILAN İSKONTOLAR İÇİN SERGİLEDİĞİ TUTUMA ÇOK MEMNUN KALDIĞIMI SÖYLEMEK İSTERİM BU TARZ DURUŞLARI DAHA ÇOK SERGİLEMELİYİZ ECZACININ KAZANCINA GÖZ DİKENLERİN YANINDA ONURUNU VE SAYGINLIĞINA HEDEF ALAN, DİZİLERDE ÜÇ BEŞ LİRA İÇİN DAYAK YİYEN ECZACI YADA GÖRSEL MEDYADA İLAÇIN YOKLUĞUNUN SUÇUNU ECZACIYA STOK YAPIYORLAR DİYEREK ÇAMURUNU ATANLARA GEREKEN TEPKİ ANINDA VERİLMELİDİR. TEPKİ GECİKİNCE ÜYELERİMİZDE DUYGUSAL TATMİN PEK YERİNİ BULMUYOR.MERKEZ HEYETİNİN VERECEĞİ TEPKİNİN ZAMANLAMASI ÜYE BAZINDA ÖNEM TEŞKİL EDİYOR.OTC İLAÇTAKİ BASIN AÇIKLAMAMIZ VE AYNI GÜN KURUMUN WEB SAYFASINDAKİ İLERİ BİR TARİHE ERTELENDİĞİ CEVABI GELDİĞİNDE SALONDAKİ BİZLERİN ALKIŞ TUTTUĞUNU HİÇ UNUTMUYORUM.

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM BİZ BÜYÜK VE GÜÇLÜ BİR AİLEYİZ AMA BİZİM GİBİ YİNE BÜYÜK VE GÜÇLÜ BİRLİKLER VARDI YADA HALA VAR BAKIN SİZE ÇARPICI BİR ÖRNEK VEREYİM TÜRKİYE MÜHENDİS VE MİMARLAR ODASI BİRLİĞİ BUNDAN 3-5 YIL ÖNCE BİZDEKİ SÖZLEŞME VE ODA ONAYLARI GİBİ İNŞAAT PROJELERİNİN ODA ONAYINI YAPIYORDU VE ZORUNLUYDU UYGUN OLMAYAN PROJELER ONAY VERİLMİYORDU FAKAT BİR GÜN DEVLETİ YÖNETENLER ARTIK İNŞAAT RUHSATINI VERİRKEN ODA ONAYINI ARAMIYACAĞINI SÖYLEDİ VE BİR ÇOK MÜHENDİS BU ONAY PARASI VERMİYECEĞİ İÇİN ÇOK MUTLU OLDULAR GÜNÜ KURTARDIKLARINI SANDILAR AMA ARTIK SARI ÖKÜZ BİR KERE GİTMİŞTİ.İKTİDARA YAKIN OLAN BÜYÜK SERMAYE GURUPLARIDA İSTEDİĞİ PROJELERİN RUHSATINI KOLAYCA ALABİLMİŞTİ PEKİ BU BİTTİMİ YADA ONLARA YETTİMİ TABİKİ HAYIR ŞİMDİ BİZİM GİBİ SERBEST ÇALIŞAN MÜHENDİSLERİN ONAYINADA GEREK DUYMUYOR SADECE YAPI DENETİM ŞİRKETLERİNE YANİ YİNE BÜYÜK SERMAYE ŞİRKETLERİNİN İÇİNDE MAAŞLA ÇALIŞAN MİMAR VE MÜHENDİSLERİN ONAYINA KARAR VEREREK KENDİ BÜROSU OLAN, BİZİM GİBİ OLAN MÜHENDİSLER DE ARTIK ONAY VEREMİYECEK. EN BÜYÜK KORKUM BİZİMDE BÖYLE BİR DURUMA DÜŞMEMİZ EN BÜYÜK ÜZNTÜMDE BÖYLE BİR KARARA SEVİNECEK İNSANLA AYNI MESLEĞİ YAPIYOR OLMAM OLUR.UMARIM YAŞAMAYIZ.

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM 14 MAYIS ETKİNLİKLERİNDE BİRLİĞİMİZİNDE BİZLERDEN İSTEDİĞİ GİBİ DOLU BİR PROGRAMLA GERÇEKLEŞTİRDİK BİZ 2 YILDIR TRAKYA ECZACILIK GÜNLERİ ADI ALTINDA TEKİRDAĞ VE EDİRNE İLE BİRLİKTE BİR ORGANİZASYON YAPIYORUZ 3 ECZACI ODASININ SAHİPLENDİĞİ BU ETKİNLİKTE SGK KURUM YETKİLİLERİYLE PANEL DÜZENLEDİK VE EĞİTİMLER VERDİK BU ORGANİZASYON DA MERKEZ HEYETİMİZDEN ECZACI SERDAR BEY KATILIM VEREREK BİZİ ONURLANDIRDI KENDİSİNE BURDAN TEKRAR TEŞEKKÜR EDİYORUZ AMA MERKEZ HEYETİMİZDEN İSTEDİĞİMİZ YADA ŞÖYLE SÖYLİYEYİM UMDUĞUMUZ DESTEKLERİ ALAMAMIŞ OLMANIN KIRIKLIĞI İÇİMİZDE DURUYOR .BİZ BUNU KÜÇÜK ODA KOMPLEKSİ DUYGUSU İÇİNDE DEĞİLDE GÜVENDİĞİN DAĞLARA KAR YAĞMIŞ OLMANIN ŞAŞKINLIĞI OLARAK TANIMLAYARAK BİR TARAFA NOT ETTİK.ÜYELERİMİZE HAK ETTİKLERİ ŞEKİLDE ETKİNLİĞİ YAPABİLMEK İÇİN MADDİ OLANAKLARIMIZI SONUNA KADAR KULLANSAKDA BAZEN GÜCÜMÜZN YETMEDİĞİ DURUMLARDA OLABİLİYOR.

MESLEĞİMİZİN ELBETTE DAHA PEK ÇOK KUNUŞULMASI GEREKEN KONULAR VAR AMA AYNI KONULARI DİNLEMEKTEN SIKILMAMANIZ ADINA VE KONUŞACAK BAŞKANLARINDA TEKRARINA DÜŞMEMESİ İÇİN SÖZLERİMİ BURDA BİTİRMEK İSTİYORUM.

BU GÜZEL ORGANİZASYON İÇİN ERZURUM ECZACI ODASINA TEŞEKKÜR EDİYOR. ŞAHSIM VE ODAM ADINA HEPİNİZİ SAYGI VE SEVGİYLE SELAMLIYORUM.

ECZ. ÇELİKCAN POLAT