TEB. 41.DÖNEM 3.BÖLGELERARASI SAMSUN TOPLANTISI KONUŞMASI

SAYIN BAŞKAN, MERKEZ HEYETİMİZİN DEĞERLİ ÜYELERİ, DENETLEME KURULU VE YÜKSEK HAYSİYET DİVANI DEĞERLİ ÜYELERİ KOOPERATİFLERİMİZN DEĞERLİ BAŞKAN VE YÖNETİCİLERİ, KIYMETLİ ODA BAŞKANLARIM VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ SEVGİLİ MESLEKTAŞLARIM. SİZLERİ KIRKLARELİ ECZACI ODASI ADINA SAYGI VE SEVGİYLE SELAMLIYORUM.

KURTULUŞ SAVAŞIMIZIN CUMHURİYETİMİZİN İLK KIVILCIMLARININ ATILDIĞI BU TOPRAKLARDA OLMAKTAN DOLAYI ÇOK MUTLUYUM BİZİ EN GÜZEL ŞEKİLDE KARŞILAYAN VE AĞIRLAYAN SAMSUN ODA BAŞKANINA YÖNETİM KURULUNA VE ÜYELERİNE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM.

ÇOK ERKEN YAŞTA ARAMIZDAN AYRILAN DİYARBAKIR ECZACI ODASI BAŞKANINA ALAHTAN RAHMET TÜM SEVENLERİNE BAŞ SAĞLIĞI DİLİYORUM.

GEÇMİŞ ALTI AYLIK DÖNEMDE EN ÖNEMLİ GÜNDEM TABİKİ SÖZLEŞMENİN REVİZE EDİLMESİ KONUSUYDU. BİRLİĞİMİZİN ORGANİZASYONU İLE ÖNCE PROTOKOL GÖRÜŞMELERİ İÇİN ÇALIŞTAYLAR YAPTIK ODALARIN BEKLENTİLERİNİ ALAN MERKEZ HEYETİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMU İLE MASAYA OTURDU UZUN SÜREN GÖRÜŞMELER OLSADA 1 NİSAN TARİHİNE YETİŞMEDİ VE ZAMAN GEÇTİKÇE ORTAM GERİLDİ. SIKINTILI BİR DÖNEM BAŞLADI GERÇEKTEN ODA YÖNETİMLERİ OLARAK BU SÜREÇTE ÜYELERİMİZİ TUTMAYA VE İKNA ETMEYE ÇALIŞTIK ÇÜNKÜ ÜYENİN DEPOYA BORCU VARDI KESİLMESİ GEREKEN FATURASI VARDI ECZACIMIZ ÇOK BÜYÜK BİR İKİLEM YAŞIYORDU, TEBDEN HABER GELİNCEYE KADAR BİZ BİR DUYURU YAPINACAYA KADAR İŞLEM YAPILMAMASINI İSTEDİK. GERÇEKTEN KOLAY OLMADI AMA BUNU BAŞARDIK VE BU SAYEDE MERKEZ HEYETİMİZİN SGK YA KARŞI ELİNİ GÜÇLENDİRDİK. EN NİHAYETİNDE BAKANLIKTA YAPILAN TOPLANTI DA GÖSTERDİĞİMİZ ÖRGÜTE BAĞLILIĞIMIZ GÜÇLÜ BİRLİKTELİĞİMİZ SONUÇ VERDİ. BU SÜREÇTE SEZARIN HAKKINI SEZARA VERMEK GEREKİRSE ÖZELLİKLE SAYIN BAŞAKANIMI VE MERKEZ HEYETİMİZN DEĞERLİ ÜYELERİNİ KRİZİ YÖNETİM ŞEKLİ VE SERGİLEDİKLERİ DURUŞU TEBRİK EDİYORUM.

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM EN ÖNEMLİ KONU ECZANE EKONOMİLERİ, ARTIK ENFLASYONUN YÜZDE YİRMİLER CİVARINDA OLAN BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ İLAÇ FİYATLARI ZAMLANIYOR BUNUN SONUCUNDA İLAÇ BİR ÜST KADEMEYE GEÇİNCE KARLILIĞIN AZALMASI SEBEBİYLE ESKİ FİAYTINA ORANLA DAHA AZ KARLA SATMAK ZORUNDA KALIYORUZ. İLAÇTAKİ KARLILIK ORANLARI HALA ESKİ HALİNDE OLMASI NEDENİYLE ECZACI ZARAR ETMEKTEDİR MERKEZ HEYETİMİZDEN RİCAM BU KONUYU GÜNDEME TAŞIMALARI VE SONUÇ ALMALARI .EĞER BUNU GERÇEKLEŞTİRSEK EKONOMİK OLARAK İYİ BİR KAZANIM OLACAKTIR.

BİR DİĞER KONU İLAÇTA ZAM SÖZ KONUSU OLMAYA BAŞLAYINCA YAŞADIĞIMIZ PİYASADA Kİ İLAÇ YOKLUĞU. ZAMIN GELECEĞİ DEDİKODUSU İLE BAŞLAYIP AYLARCA SÜRMESİ BİZİ STOKÇULUKLA SUÇLAMASI REÇETELERİMİZİ KARŞILARKEN YAŞADIĞIMIZ ZORLUKLAR DEPOLARIN BİRER BİRER TEVZİ UYGULAMALARI BİZİ HAYATIMIZDAN BEZDİRİYOR. ASLINDA BU KRİZİ AŞMANIN ÇÖZÜMÜ VAR BELKİ ÜTOPİK GELECEK AMA ESKİDEN OLDUĞU GİBİ VE AMBALAJ YÖNETMELİĞİNİN DEDİĞİ GİBİ İLAÇ KUTULARINA FİYATININ YAZILMASI HATTA BUDA YETMEZ SÜRSAJ YETKİSİNİN ECZANEDE OLMASI İLAÇ YOKLUĞUNUN ÖNÜNE GEÇECEKTİR. SÜRSAJININ ECZANEDE YAPILDIĞI BİR İLACI DEPO YADA FİRMA STOKLAMASINA GEREK KALMAYACAĞI AŞİKARDIR. KAREBARKOD SAYESİNDE STOĞU SAĞLIK BAKANLIĞINCA BİLİNEN ECZACIDA HASTAYA YOK DİYEMECEĞİ NEDENİYLE KAZANAN BÜYÜK SERMAYE GRUPLARI YERİNE HASTAMIZ VE ECZACIMIZ OLACAKTIR. MERKEZ HEYETİMİZİN DEĞERLENDİRMESİNİ RİCA EDİYORUM.

PİYASADA OLMAYAN İLAÇLAR, EŞDEĞER İLAÇLAR YÜZÜNDEN ÇIKAN FİYAT FARKLARI, KAMU KURUM İSKONTOSU VERMEYEN FİRMALARIN İLAÇLARI. STRİP FİYATLARININ, HASTA ALT BEZLERİNİN FİYATLARININ GÜNCELLENMEMESİ, ÖZEL SİGORTA ŞİRKETLERİNİN İSKONTO ORANLARI, BANKALARIN POS CİHAZLARINDAN KESTİĞİ KOMİSYON ORANLARI ECZANELERİMİZİN ÇÖZÜM BEKLEYEN EKONOMİSİNE DİREK ETKİLİ SORUNLAR.

ÖRGÜTÜ SAYESİNDE EKONOMİSİ GÜÇLENEN ECZACI PROTOKOL SÜRECİNDE OLDUĞU GİBİ ÖRGÜTÜYLE BERABER HAREKET ETMEYE DEVAM EDECEKTİR.

ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇLE İLGİLİ OLARAK YAPILACAK OLAN TÜM ODA SEÇİMLERİNİN DEMOKRASİ ŞÖLENİ HALİNDE GEÇMESİNİ SEÇİLECEK OLAN MESLEKTAŞLARIMA DA ŞİMDİDEN BAŞARILAR DİLİYORUM.

.BENİ SABIRLA DİNLEDİĞİNİZ İÇİN SİZ DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIMA, GÖSTERDİKLERİ MİSAFİRPERVERLİK İÇİN SAMSUN ECZACI ODASINA TEŞEKKÜR EDER SAYGI VE SEVGİLERİMİ SUNARIM.

ECZ. ÇELİKCAN POLAT