14 MAYIS KUTLAMA MESAJI

Değerli Meslektaşlarım;
Biz Eczacılar, 1. derece sağlık hizmeti sunumu gerçekleştiren kimseler olarak, halk sağlığının korunmasında, temel bir öneme sahibiz.
Eczacıların, hastaların doğru ilaçları doğru şekilde kullanmalarını sağlamakla birlikte bilgi vermek, öğretmek ve bazı durumlarda destek olmak gibi sorumlulukları da bulunmaktadır.
Toplumun en yakın "sağlık danışmanları" olarak evde bulunan ilaçlarımızın düzenli kontrol edilmesi gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.
Adı ister besin takviyesi ,ister bitkisel ürün, , ister vitamin olsun her ilaç doğru kullanılmadığında bir zehir haline gelir ve size yarardan çok zarar verir. Bu nedenle hastalarımıza sesleniyoruz;
- İlaç tedavizin hakkında konuşmak ve aklınıza takılanları sormak
- İlaçlarınızı doğru kullanıp kullanmadığınızdan emin olmak
- Evinizde önceden kalan ilaçların ve için kullanıldığını sormak ve öğrenmek
- Eski gereksiz ilaçlarınızdan kurtulabilmek
- Ecza dolabınızı düzenlemek, gözden geçirmek
- İlaçlarınızı nasıl saklamanız gerektiğine ilişkin bilgi almak
- İlaçlarınızdan en yüksek faydayı sağlayabilmek.
- Yani tedaviniz ve sağlığınız ile ilgili her konuda “doğru bilgilenmek ve doğru yönlendirilmek “ için mutlaka Eczacınıza Danışmalısınız. diyorum.
Bizler bu 14 Mayıs’ta Bilimsel Eczacılığın 174. yılında hastalarımıza en yakın eczanede kendi sağlıkları gibi ilaçlarını da kontrol ettirmeleri gerektiğini, bunun da tedavinin çok önemli bir parçası ve eczacının yükümlülüğü olduğunu hatırlatmak istiyorum.
Bizler eczacının emeğinin görünür olması için sürekli olarak yeni alanlarda yeni emekler ortaya koyarken, eczacının hasta sağlığı ve kamu açısından aldığı rolü genişletmeye çalışırken, bu emeğin karşılığını almaya da hakkımız olduğu inancındayız.
En yakın halk sağlığı danışmanları olan Eczacı meslektaşlarımızın Bilimsel Eczacılık Haftasını kutluyorum.
Ayrıca geçtiğimiz günlerde Reyhanlı’da meydana gelen patlama sonucu, çok sayıda vatandaşımızın ölümüne sebep olan terörü lanetliyor, son olay olmasını ümit ediyorum.
Hepimize mutlu, sağlıklı yarınlar diliyorum.