38. DÖNEM 3. BÖLGELERARASI TOPLANTI KONUŞMASI

Sayın Milletvekilim , Sayın Türk Eczacıları Birliği Başkanım, Merkez Heyeti, Denetleme Kurulu ve Haysiyet Divanı üyelerim, Oda Başkanlarım ve Yöneticileri hepinizi Kırklareli Eczacı Odası adına sevgiyle selamlıyorum.
Geçmişte ve günümüzde Eczacılığın gelişmesi için, hepimiz iyi şeyler yapmaya çalıştık, çalışıyoruz da gelecekte de bizden sonraki meslektaşlarımız mesleğimizi daha ileriye götürmek için uğraşacaklar. Mesleğimiz dünyada ve ülkemizdeki değişen koşullardan, sürekli etkilenmektedir. En önemli etki de ilacın tek alıcısı olan devletten gelmektedir.
İlacın fiyatını da tek alıcı belirlemek istemekte ve ilaç şirketleri ile birlikte Eczacılar da fiyat düşüşlerinden negatif etkilenmektedir. Bu değişen şartlarda Eczacı karlılığının tekrar gözden geçirilmesi gereklidir. Son yıllarda yaşadığımız ekonomik kayıpları, ilaç dışı ürünlere yönelerek çözmeye çalışıyoruz ancak, bunun bizler için tam bir çözüm olacağını düşünmüyorum.
Çözüm olarak kesintisiz ve kaliteli Sağlık Hizmeti vererek 1. basamak Sağlık Hizmeti sunucusu olmalıyız.
Kaliteli 1. basamak Sağlık Hizmeti sunucusu haline gelirsek, meslek hakkı taleplerimize karşılık bulabiliriz. Bu amaçla eczanelerimizde adeta Klinik Eczacılık, yapar hale gelmek için çaba sarf etmeliyiz. Örneğin bizler hastalıkların erken teşhisinde etkili olup hastaları doğru doktora veya sağlık kuruluşuna yönlendirebilir, hastalara verilen ilaçların doğru kullanılıp kullanılmadığını takip ederek, yan etkileri konusunda gerekli bilgileri toplayabiliriz.
Ayrıca, evde hasta bakımı konusunu da önemseyerek, üzerinde çalışma yapmalıyız.
Günümüzde bitkisel ilaçlara talep patlaması oluşmuştur. Gıda takviyesi adı altında internet sitelerinden bitkisel ilaçlar satışa sunulmuştur. Bu konu halkın sağlığını olumsuz yönde daha fazla etkilemeden, yetkililer tarafından çözülmelidir. Bu ilaçlar hastalara eczane dışından ulaşmamalıdır. Geçtiğimiz hafta başlayan Gezi Parkı Eylemleri, Ülkemizde farklı protesto tarzının oluşmasına sebep olmuştur. Ümit ediyorum ki bu olaylar olumlu olarak sonuçlanır. Türkiye’de halk özgürce kardeşlik duyguları ile yaşamını sürdürür.
Bu toplantının misavirperver ev sahipliğini yapan Zonguldak Eczacı Odası Başkanı sevgili arkadaşım Aynur’a ve Yönetim Kuruluna çok teşekkür ediyorum.
Toplantımızın güzel günleri getirmesini diliyorum.